Mleko matki jest najbardziej naturalnym pokarmem dla niemowląt, dostarczającym im wszystkich substancji niezbędnych do prawidłowego i optymalnego rozwoju. Unikalnym bioaktywnym składnikiem1 mleka matki są HMO (oligosacharydy mleka kobiecego), które odgrywają ważną rolę w układzie odpornościowym noworodka. Wpływają również na rozwój i mikroflorę jelit.
Ich struktura jest wyjątkowa - są to węglowodany złożone (cukry), których podstawą jest laktoza. Dla niemowląt HMO są niestrawnym błonnikiem, który służy jako pokarm dla bakterii jelitowych. Czy wiesz, że wytwarzanie HMO pochłania aż 10% całkowitej energii zużywanej przez matkę do produkcji mleka?
W mleku matki zostały odkryte stosunkowo niedawno. Dopiero rozwój nowoczesnych technologii w ciągu ostatnich dziesięciu lat pozwolił na pierwszą syntetyczną produkcję przynajmniej niektórych z nich. Obecnie możliwe jest dodawanie tych oligosacharydów do sztucznego mleka dla niemowląt, co czyni je jeszcze bardziej zbliżonym składem do mleka matki.
Oligosacharydy mleka matki są trzecim co do wielkości stałym składnikiem mleka matki, w którym występuje w ogromnej ilości - niektóre badania donoszą o nawet 1000 różnych struktur. Na przykład HMO w pozycji 2'FL (fukozylolaktoza) był pierwszym syntetycznie wyprodukowanym oligosacharydem w historii! Co więcej, możemy napotkać HMO w pozycji 3'GL (3'-galaktozylolaktoza). Chodzi o galaktozylolaktozę, która jest typowa na przykład dla mleka krowiego, ale występuje również w mleku matki, zwłaszcza początkowo - w siarze.
Siara jest pierwszym mlekiem matki, z którego dziecko tuż po urodzeniu otrzymuje ogromną ilość korzystnych substancji. W matczynym mleku HMO (3'GL) występuje w mniejszych ilościach, ale jest prawie zawsze obecny.3 Ten prebiotyk pomaga zapobiegać reakcjom zapalnym, szczególnie w niedojrzałej błonie śluzowej jelit, lub może zapobiegać utracie integralności bariery jelitowej.4, 5, 6
Wiemy, że te oligosacharydy nie mają znaczenia odżywczego, ale są ważnym składnikiem bioaktywnym. HMO mają cztery główne funkcje, które między innymi obejmują:
Prebiotyczne oligosacharydy powszechnie występujące w naturze obejmują galaktooligosacharydy (GOS) występujące w laktozie lub fruktooligosacharydy (FOS) występujące w roślinach. Na podstawie badań nad oligosacharydami mleka matki opracowano mieszankę galaktooligosacharydów i fruktooligosacharydów (GOS/FOS) w proporcji 9:1. W mieszance tej GOS i FOS wykazują wzajemnie sprzężone działanie. Ta prebiotyczna mieszanka jest stosowana od ponad 20 lat i ma największą liczbę potwierdzonych badań wykazujących jej działanie:
Źródła: