Kaszki zbożowe są niezastąpiąnym źródłem węglowodanów złożonych, żelaza i witamin z grupy B. Ponadto są one doskonałym źródłem energii. Wprowadza się je do diety niemowląt między końcem 4. a 6. miesiąca życia, najczęściej jako kolację, przynajmniej początkowo. Dzieje się tak, ponieważ utrzymują one dziecko pełniejsze przez dłuższy okres czasu niż mleko matki, dzięki czemu nie budzi się ono głodne w nocy i może dłużej spać.
Niemowlęta i małe dzieci potrzebują od 2 do 3 razy więcej energii niż dorośli. W pierwszym roku życia jest to szczególnie ważne dla szybko rozwijającego się mózgu, który zużywa ponad 60% energii dziecka. Aby prawidłowo funkcjonować w pierwszym roku życia, niemowlęta potrzebują co najmniej 60-90 gramów strawnych węglowodanów dziennie, dlatego ważne jest, aby miały do nich codzienny dostęp.
Kaszki zbożowe są zazwyczaj bardzo dobrze przyjmowane przez maluchy. Na przykład, kaszka bezmleczna jest zazwyczaj przygotowywana z mleka, do którego dziecko jest już przyzwyczajone, więc nie stanowi dla niego dużego skoku smakowego. Jeśli wychowały się na mleku sztucznym, to właśnie to mleko jest używane do przygotowania kaszki. A jeśli mama karmi piersią, nie ma nic prostszego niż użycie mleka matki. Kaszki mleczne są stosunkowo łatwiejsze do przygotowania, ponieważ zawierają już mleko sztuczne w proszku.
W przypadku kaszek dobrze jest uważać na ilość cukrów, które są doskonałym źródłem energii, ale nie powinny nadawać im silnego słodkiego smaku, do którego dzieci szybko się przyzwyczajają i mogą zacząć odrzucać mniej smaczne pokarmy. Wszystkie kaszki Kendamil zawierają tylko tyle, ile naturalnie znajduje się w dojrzałych owocach lub zbożach, z których zostały wyprodukowane. Nie szukaj więc dodatkowych cukrów dodanych.
Jest to również pierwsza kaszka Kendamil, która nie ma smaku owocowego, ale pomaga dzieciom włączyć do diety tak potrzebne warzywa. Obie nowości mogą być spożywane przez maluchy, które ukończyły 4. miesiąc życia i dla których stanowią zbilansowaną proporcję składników odżywczych, zmieszanych wprost proporcjonalnie do ich wieku. Matki mogą je łatwo przygotować, ponieważ oba zawierają już mleko Kendamil. Wystarczy więc dodać przegotowaną, chłodną wodę zgodnie z instrukcją, wymieszać i gotowe.
Oprócz tego, że kaszki są oznaczone na opakowaniu wiekiem dla maluchów, mają również zalecane dawki w instrukcji przygotowania. Mamy powinny postępować zgodnie z instrukcjami i zalecanym dawkowaniem oraz używać miarki dostarczonej przez producenta, aby uniknąć zbyt dużej lub zbyt małej gęstości powstałego pokarmu.
Choć oczywiście można dostosować gęstość kaszki do potrzeb dziecka, chodzi przede wszystkim o to, aby dziecko nie przyjmowało zbyt dużo płynów i zbyt mało energii przy bardzo rzadkiej kaszce, lub odwrotnie, zbyt mało płynów w zbyt gęstej kaszce, która byłaby wtedy niedoborowa. Jednak właściwa proporcja jest szybko nauczona przez każdą matkę, aby oszacować i zrównoważyć proporcje. Jeśli nadal ma wątpliwości, dobrze jest skonsultować się z pediatrą.
A ponieważ owsianka jest naprawdę dobrym pokarmem dla dzieci, zaleca się włączenie jej do diety jako śniadanie oraz przekąskę. Bardzo dobrze jest też wzbogacić je kawałkami świeżych owoców sezonowych, które są kolejnym źródłem witamin. Kawałki powinny mieć wielkość dostosowaną do wieku dziecka i jego zdolności do gryzienia.