Mleko A2 pochodzi wyłącznie od zwierząt, które odziedziczyły określony gen po swoich rodzicach. Spożywanie go może przynieść ulgę osobom, które miałyby problemy ze zwykłym mlekiem.
Mleko jest zazwyczaj dzielone w zależności od tego, od jakiego ssaka pochodzi. Pod tym względem mleko krowie jest prawdopodobnie najbardziej znane, ale ostatnio bardzo popularne jest również mleko kozie lub bawole. Kolejnym kryterium podziału jest ilość tłuszczu, według której rozróżniamy mleko pełne, półtłuste i odtłuszczone. Ale czy wiesz, że istnieje również mleko określane jako A1 lub A2? I że jeden z nich jest o wiele bardziej strawny dla ludzkiego organizmu?
Jednym z najważniejszych składników mleka jest białko mleka. Składa się z dwóch podstawowych części: serwatki i kazeiny. Część kazeinowa składa się z szeregu β-kazein, w tym A1 β-kazeiny i A2 β-kazeiny. Praktycznie wszystkie dostępne w handlu mleka zawierają mieszankę β-kazein A1 i A2 i mogą być określane jako mleko A1. Mleko to jest jednak produkowane wyłącznie przez zwierzęta, które odziedziczyły wariant A2 genu β-kazeiny po obojgu rodzicach i mają genotyp A2/A2. Różnicę między mlekami A1 i A2 można więc opisać w następujący sposób: Mleka te różnią się zawartością dwóch rodzajów kazeiny, mianowicie A1 β-kazeiny i A2 β-kazeiny, przy czym mleka A2 nie zawierają wcale (lub zawierają tylko śladowe ilości) A1 β-kazeiny.
Mleka A2 mogą pochodzić od różnych ssaków, ale najczęściej spotykane obecnie mleka A2 to mleko krowie i kozie. Do produkcji mleka krowiego A2 należy wybierać tylko te osobniki w stadzie, które odziedziczyły po rodzicach w/w gen, gdyż u niektórych krów uległ on mutacji, przez co produkują mleko A1. Mleko pochodzące od tych wybranych krów nie może być mieszane z innym mlekiem w trakcie produkcji i muszą być przestrzegane inne zasady, co uzasadnia wyższą cenę. Kozy zachowały ten gen, więc można powiedzieć, że produkują mleko A2 w sposób naturalny. Spożywanie mleka A2 przynosi korzyści w postaci lepszego trawienia, bardziej miękkich stolców i być może mniejszego bólu brzucha. Badania naukowe1 donoszą również, że β-kazeina A2 nie powoduje chorób zapalnych, takich jak zapalenie jelita grubego czy zespół jelita drażliwego. Z kolei β-kazeina A1 występująca w zwykłym mleku jest uważana za przyczynę niektórych rodzajów nietolerancji mleka.
Mleko kozie Kendamil oferuje wszystkie powyższe korzyści czeskim i słowackim dzieciom. Jest to po prostu mleko A2 i dodatkowo mleko kozie, które oferuje wiele innych korzyści.
W ramach dostępnych badań naukowych, β-kazeina A2 jest pierwotnym wariantem, który był w 100% obecny w mleku ssaków. Jednak kilka tysięcy lat temu uległa ona mutacji i dała początek wariantowi A1, który następnie rozprzestrzenił się na całe populacje.
1. Ho S, Woodford K, Kukuljan S, Pal S. Comparetive effects of A1 versus A2 beta-casein on gastrointestinal measures: a blinded randomised cross-over pilot study European Journal of Clinical Nutrition 2014; 68:994–1000.